2021 saftas

2021 SAFTAs: Here’s the complete winner’s list

Andile Sicetsha - 29.04.2021

Get all the live action on the night’s big wins at the 2021 SAFTAs.

The 15th annual South African Film and Television Awards (2021 SAFTAs) aired on Saturday, with Mzansi’s A-lister dashing in the glitz and glam of the auspicious occasion.

2021 SAFTAs: Here’s the complete list of winners

Here is the full list of this year’s winners:

Best Short Film

Award Title

Best Short Film – Heirloom (Butterfly Films)

Best Short Film – The Stranger (TH Films (Pty) Ltd)

Best Short Film – Uxolile (Zinc Pictures)

Best Student Film

Award Title

Best Student Film – Binding Adventures from The Animation School

Best Student Film – Flower in the Subway from The Animation School

Best Student Film – The Boy and the Robin from The Animation School

TV Soap/Telenovela


Best Achievement in Directing – Telenovela

Award Title

Best Achievement in Directing – Telenovela – Gomora Season 1 (Mzansi Magic)

Practitioners: Thabang Moleya, Nthabiseng Mokoena, Nozipho Nkelemba & Lefuno Nekhabambe (Mzansi Magic)

Best Achievement in Directing – Telenovela – Isono (BET Africa)

Practitioners: Zuko Nodada, Zimkitha Maseko, John Barker & Gert Van Niekerk

Best Achievement in Directing – Telenovela – Legacy (MNet)

Practitioners: Johnny Barbuzano, Catharine Cooke, Krijay Govender & Andre Odendaal

Best Achievement in Directing – TV Soap

Award Title

Best Achievement in Directing – TV Soap – Binnelanders (kykNET)

Practitioner: Danie Joubert

Best Achievement in Directing – TV Soap – Rhythm City (E.tv)

Practitioner: Eric Mogale

Best Achievement in Directing – TV Soap – Scandal! (E.tv)

Practitioners: Chris Beasley, Sanele Zulu, Tsakani Mongwe, Philasande Malunga & Sphamandla Nqcobo

Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela

Award Title

Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela – Gomora Season 1 (Mzansi Magic)

Practitioners: Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela

Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela – Imbewu Season 3 (E.tv)

Practitioners: Benjamin Johnson, Matthew Jankes, Sacha-Ann Stokes, Daryn Katz, Mbulungeni Keltonard Sinyosi, Pamela Power, Martin Le Maitre, Bongekile Ndaba, Marina Bekker, Caroline Doherty, Rorisang Motuba & Lynn Kekana

Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela – The River (1Magic)

Practitioners: Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap

Award Title

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap – Getroud met Rugby (kykNET)

Practitioners: Deon Opperman, Frederick Botha, Ansu Visser, Igna Botha, Burger Meyer, Johann Van Staden, Stiaan Smith, Marius de Bruyn, Percy Pretorius & Monique Nortje

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap – Rhythm City (E.tv)

Practitioners: Zelipa Zulu

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap – Scandal! (E.tv)

Practitioners: Ameera Patel, Grace Mahlaba, Daryn Katz, Kelly Robinson, Mark Wilson, Nonhlanhla Simelane, Omphile Molusi, Rosalind Butler, Stephen Simm, Tereska Muishond, Themba Mahlangu, Myolisi Sikupela & Thomas Hall

Best Achievement in Original Music/Score

Award Title

Best Achievement in Original Music/Score – Telenovela – The River (1Magic)

Practitioners: Brendan Jury

Best Achievement in Original Music/Score – Telenovela – Arendsvlei Season 2 (kykNET)

Practitioners: Murray Anderson

Best Achievement in Original Music/Score – Telenovela – Isibaya (Mzansi Magic)

Practitioners: Philip Miller

Best Achievement in Original Music/Score – Telenovela – Gomora Season 1 (Mzansi Magic)

Practitioners: Zethu Mashika

Best Achievement in Editing – Telenovela

Award Title

Best Achievement in Editing – Telenovela – Legacy (MNet)

Practitioners: Ula Oelsen & Natalie Varoy

Best Achievement in Editing – Telenovela – The Queen (Mzansi Magic)

Practitioners: Wesleigh James Kapotis, Tseliso Patrick Peni & Motheke Wayne Hutamo

Best Achievement in Editing – Telenovela – The River (1Magic)

Practitioners: Bongi Malefo, Edgar Sibaya, Sphiwe Nhlumayo & Ula Oelsen

Best Achievement in Sound – TV Soap/Telenovela

Award Title

Best Achievement in Sound – TV Soap/Telenovela – Arendsvlei Season 2 (kykNET)

Practitioners: Stash Couvaras

Best Achievement in Sound – TV Soap/Telenovela – Scandal (E.tv)

Practitioner: Chad Snell

Best Achievement in Sound – TV Soap/Telenovela – The River (1Magic)

Practitioner: Ben Oelsen & Tladi Mabuya

Best Achievement in Cinematography – Telenovela

Award Title

Best Achievement in Cinematography – Telenovela – Durban Gen (E.tv)

Practitioner: Marc Brower

Best Achievement in Cinematography – Telenovela – Legacy (MNet)

Practitioner: Trevor Brown

Best Achievement in Cinematography – Telenovela – The River (1Magic)

Practitioner: Ntobeko Dlamini

Best Achievement in Wardrobe – TV Soap/Telenovela

Award Title

Best Achievement in Wardrobe – TV Soap/Telenovela – Durban Gen (E.tv)

Practitioner: Sheli Masondo

Best Achievement in Wardrobe – TV Soap/Telenovela – Legacy (MNet)

Practitioner: Zandile Mncwango

Best Achievement in Wardrobe – TV Soap/Telenovela – The River (1Magic),

Practitioner: Nombulelo Sithole

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling- TV Soap/Telenovela

Award Title

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Soap/Telenovela – Legacy (1Magic)

Practitioner: Jenny Sprawson

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling- TV Soap/Telenovela – Durban Gen (E.tv)

Practitioner: Silindile Dladla

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling- TV Soap/Telenovela – 7de Laan (SABC 2)

Practitioner: Elzette Van Der Schyff

Best Achievement in Art Direction – TV Soap/Telenovela

Award Title

Best Achievement in Art Direction – TV Soap/Telenovela – Legacy (MNet)

Practitioner: Amanda Scholtz

Best Achievement in Art Direction – TV Soap/Telenovela – Lithapo (SABC 2)

Practitioner: Marna Heunis

Best Achievement in Art Direction – TV Soap/Telenovela – Durban Gen (E.tv)

Practitioner: Barbara Seane

Best Actress – Telenovela

Award Title

Best Actress – Telenovela – Crystal Donna Roberts, Arendsvlei (kykNET)

Character: Janice Cupido

Best Actress – Telenovela – Mary-anne Barlow, Legacy (MNet)

Character: Felicity Price

Best Actress – Telenovela – Sindi Dlathu, The River (1Magic) – WINNER

Character: Lindiwe

Best Actor – Telenovela

Award Title

Best Actor – Telenovela – Dawid Minnaar, Legacy (MNet)

Character: Willem Potgieter

Best Actor – Telenovela – Menzi Ngubane (Mzansi Magic) – WINNER

Character: Judas Nqwenya

Best Actor – Telenovela – Presley Chweneyagae, The River (1Magic)

Character: Cobra

Best Supporting Actress – Telenovela

Award Title

Best Supporting Actress – Telenovela – Rami Chuene, Isono (BET Africa)

Character: Jumima Ndlovu

Best Supporting Actress – Telenovela – Michelle Botes, Legacy (MNet) – WINNER

Character: Angelique Price

Best Supporting Actress – Telenovela – Quanita Adams, Arendsvlei Season 2 (kykNET)

Character: Leatitia Meintjies

Best Supporting Actor – Telenovela

Award Title

Best Supporting Actor – Telenovela – Andrew Buckland, Legacy (MNet)

Character: Detective Badenhorst

Best Supporting Actor – Telenovela – Lawrence Maleka, The River (1Magic)

Character: Zolani

Best Supporting Actor – Telenovela – Meshack Mavuso Magabane, The River (1Magic) – WINNER

Character: Nsizwa

Best Actress – TV Soap

Award Title

Best Actress – TV Soap – Cindy Swanepoel, Binnelanders (kykNET)

Character: Annelize Roux

Best Actress – TV Soap – Petronella Tshuma, Rhythm City (E.tv) – WINNER

Character: Pearl Genaro

Best Actress – TV Soap – Shoki Mmola, Skeem Saam – (SABC 1)

Character: Celia Magongwa

Best Actor-TV Soap
Award Title

Best Actor-TV Soap – Clint Brink, Binnelanders (kykNET) – WINNER

Character: Steve Abrahams

Best Actor-TV Soap – Cedwyn Joel, Suidooster (kykNET)

Character: AB Samosodien

Best Actor-TV Soap – Bongile Mantsai, Scandal! (E.tv)

Character: Mthunzi Mayiza

Best Supporting Actress – TV Soap
Award Title

Best Supporting Actress – TV Soap – Mapula Mafole, Rhythm City (E.tv)

Character: Mapula

Best Supporting Actress – TV Soap – Masasa Mbangeni (E.tv) – WINNER

Character: Thembeka Shezi Nyathi

Best Supporting Actress – TV Soap – Portia Joel, Suidooster (kykNET)

Character: Lee Anne Jacobs

Best Supporting Actor – TV Soap
Award Title

Best Supporting Actor – TV Soap – Molefi Monaisa, Skeem Saam (SABC 1)

Character: Wallet Rakau

Best Supporting Actor – TV Soap – Mothusi Magano, Skeem Saam (SABC 1) – WINNER

Character: Tumishang

Best Supporting Actor – TV Soap – Roderick Jaftha, Getroud met Rugby (kykNET)

Character: Buys Isaacs

Best TV Soap
Award Title

Best TV Soap – 7de Laan (SABC 2)

Production House: Danie Odendaal Productions (SABC 2)

Best TV Soap – Rhythm City (E.tv) – WINNER

Production House: Quizzical Pictures

Best TV Soap – Scandal! (E.tv)

Production House: Ochre Media

Best Telenovela
Best Telenovela – Gomora Season 1 (Mzansi Magic)

Production House: Seriti Films

Best Telenovela – Legacy (MNet) – WINNER

Production House: Tshedza Pictures

Best Telenovela – The River (1Magic)

Production House: Tshedza Pictures

TV Drama
Best Achievement in Directing – TV Drama

Award Title

Best Achievement in Directing – TV Drama – Blood and Water Season 1 (Netflix)

Practitioners: Travise Taute, Nosipho Dumisa & Daryne Joshua

Best Achievement in Directing – TV Drama – Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)

Practitioner: Mandla Ngcogwane

Best Achievement in Directing – TV Drama – Tydelik Terminal (kykNET)

Practitioners: Etienne Fourie & Elanie Rupping

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama
Award Title

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama – Blood and Water Season 1 (Netflix)

Practitioners: Travise Taute, Nosipho Dumisa & Daryne Joshua

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama – Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic)

Practitioner: Portia Gumede, Duduzile Mabaso, Lufuno Nemungadi & Lidudu malingani

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama – Inconceivable (MNet)

Practitioners: Meren Reddy, Joshua Rous, Lizé Vosloo, Henriëtta Plattner & Helene Truter

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama – Queen Sono Season 1 (Netflix)

Practitioners: Karabo Lediga, Muzi Dlamini, Kagiso Lediga, Christopher Steenkamp & Camilo Saloojee

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama – Still Breathing (MNet)

Practitioner: Tiffany Barbuzano

Best Achievement in Editing – TV Drama
Award Title

Best Achievement in Editing – TV Drama – Queen Sono Season 1 (Netflix)

Practitioners: Khulekani Zondi, Melissa Parry & Gugulethu Sibandze

Best Achievement in Editing – TV Drama – Still Breathing (MNet)

Practitioners: Miriam Arndt & Alistair Thomas

Best Achievement in Editing – TV Drama – Trackers (Mzansi Magic)

Practitioners: Melanie Jankes Golden & Markus van Schalkwyk

Best Achievement in Sound – TV Drama
Award Title

Best Achievement in Sound – TV Drama – Blood and Water Season 1 (Netflix)

Practitioners: Sound & Motion Studios Sound Team

Best Achievement in Sound – TV Drama – Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)

Practitioner: Kurt Slabbert

Best Achievement in Sound – TV Drama – Still Breathing (Mnet)

Practitioners: David Oosthuizen & Matthew Kokkinn

Best Achievement in Original Music/Score-TV Drama
Award Title

Best Achievement in Original Music/Score-TV Drama – Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic)

Practitioner: Zethu Mashika

Best Achievement in Original Music/Score-TV Drama – Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)

Practitioners: Kurt Slabbert, Jamela Vuma & Mandla Ngcongwane

Best Achievement in Original Music/Score-TV Drama – Vula Vala (Mzansi Magic)

Practitioners: Kurt Slabbert, Jamela Vuma & Mandla Ngcongwane

Best Achievement in Art Direction – TV Drama
Award Title

Best Achievement in Art Direction – TV Drama – Agent (Netflix)

Practitioner: Carlu Portwig

Best Achievement in Art Direction – TV Drama – Fynskrif Season 3 (MNet)

Practitioner: Franci van den Heever

Best Achievement in Art Direction – TV Drama – Queen Sono Season 1 (Netflix)

Practitioner: Esme Viviers

Best Achievement in Wardrobe – TV Drama
Award Title

Best Achievement in Wardrobe – TV Drama – Queen Sono Season 1 (Netflix)

Practitioners: Lehasa Molloyi, Nokuthula Hlatshwayo, Hannie Molefe, John Moremi, Nobuntu Ndaba & Kgomarelano Ntlane

Best Achievement in Wardrobe – TV Drama – Still Breathing (MNet)

Practitioners: Mary-Sue Morris & David Hutt

Best Achievement in Wardrobe – TV Drama – Unmarried (Mzansi Magic)

Practitioners: Daphnes Thembelihle Buthelezi & Lebogang Lehasa

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama
Award Title

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama – Still Breathing (MNet)

Practitioner: Amy Rossouw

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama – Lockdown (Mzansi Magic)

Practitioner: Babalwa Mtshiselwa

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama – Trackers (Mzansi Magic)

Practitioner: Babalwa Mtshiselwa

Best Achievement in Cinematography – TV Drama

Award Title

Best Achievement in Cinematography – TV Drama – Blood and Water Season 1 (Netflix)

Practitioner: Zenn van Zyl

Best Achievement in Cinematography – TV Drama – Inconceivable (MNet)

Practitioner: Jonathan de la Querra

Best Achievement in Cinematography – TV Drama – Still Breathing (MNet)

Practitioner: James Adey

Best Actress – TV Drama

Award Title

Best Actress – TV Drama – Kate Liquorish, Still Breathing (MNet) – WINNER

Character: Abi

Best Actress – TV Drama – Tiffany Barbuzano, Still Breathing (MNet)

Character: Jessica

Best Actress – TV Drama – Tina Jaxa, Erased (Moja Love)

Character: Danai

Best Actor – TV Drama

Award Title

Best Actor – TV Drama – Abduraghman Adams, Melody (SABC 2)

Character: Eric Abrahams

Best Actor – TV Drama – Brandon Auret, Still Breathing (MNet) – WINNER

Character: Danny

Best Actor – TV Drama – Zolisa Xaluva, Kings of Joburg (Netflix)

Character: Mo Masire

Best Supporting Actress – TV Drama

Award Title

Best Supporting Actress – TV Drama – Jay Anstey, Inconceivable (MNet)

Character: Tamsin Watts

Best Supporting Actress – TV Drama – June van Merch, Sara se Geheim Season 3 (kykNET) – WINNER

Character: Sara

Best Supporting Actress – TV Drama – Lorcia Cooper Kumalo, Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic)

Character: Mkhonto

Best Supporting Actress – TV Drama – Zola Nombona, Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)

Character: Monde

Best Supporting Actor – TV Drama

Award Title

Best Supporting Actor -TV Drama – James Ngcobo, Queen Sono Season 1 (Netflix) – WINNER

Production: President Malunga

Best Supporting Actor -TV Drama – Lindani Nkosi, Housekeepers Season 2 (Mzansi Magic)

Character: Clive Ngubane

Best Supporting Actor -TV Drama – Michael Richard, Still Breathing (MNet)

Character: Colin

Best TV Drama

Award Title

Best TV Drama – Agent (Netflix)

Production House: Zidaka

Best TV Drama – Blood and Water Season 1 (Netflix) – WINNER

Production House: Gambit Films

Best TV Drama – Inconceivable (MNet)

Production House: Rous House Production

Best TV Drama – Lockdown Season 5 (Mzansi Magic)

Production House: Black Brain Pictures

Best TV Drama – Trackers (Mzansi Magic)

Production House: SCENE23

TV Comedy

Best Achievement in Directing -TV Comedy

Award Title

Best Achievement in Directing -TV Comedy – Hotel (kykNET)

Practitioner: Bennie Fourie

Best Achievement in Directing -TV Comedy – How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioner: Johnny Barbuzano

Best Achievement in Directing -TV Comedy – The Riviera (SABC 2)

Practitioners: Lucilla Blankenberg & Lederle Bosch

Best Achievement in Scriptwriting -TV Comedy

Award Title

Best Achievement in Scriptwriting -TV Comedy – Black Tax (BET Africa)

Practitioners: Byron Abrahams, Lwazi Mvusi, Joshua Rous & Meren Redd

Best Achievement in Scriptwriting -TV Comedy – Hotel (kykNET)

Practitioners: Beer Adriaanse, Ryan Metcalfe, Johan Cronje, Bibi Slippers, De Klerk Oelofse & Bennie Fourie

Best Achievement in Scriptwriting -TV Comedy – How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioners: Sanelisiwe Faba, Lwazi Mvusi, Salah Sabiti, Rethabile Ramaphakela & Katleho Ramaphakela

Best Achievement in Editing – TV Comedy

Award Title

Best Achievement in Editing – TV Comedy – Black Tax (BET Africa)

Practitioners: Ronel Kirsten, Bertus Kirsten & Brett MacDonald

Best Achievement in Editing – TV Comedy – Cas Oppie Kassie (kykNET)

Practitioner: Gideon Breytenbach

Best Achievement in Editing – TV Comedy – How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioners: Tessa Verfuss, Gugulethu Sibandze & Melanie Jankes

Best Achievement in Sound – TV Comedy

Award Title

Best Achievement in Sound – TV Comedy – Black Tax (BET Africa)

Practitioner: Moatlhodi Gaasenwe

Best Achievement in Sound – TV Comedy – How to Ruin Christmas: The Wedding (Netflix)

Practitioners: Janno Muller, Thapelo Makhubo, Jeanre Greyling & Jonty Everton

Best Achievement in Sound – TV Comedy – The Riviera (SABC 2)

Practitioner: Moller Wait